Випадіння волосся у чоловіків

Втрата волосся є проблемою, яка виникає з безлічі причин і проявляється в різних специфічних формах.
Основні види алопеції:

 • спадкова;
 • дифузна;
 • осередкова.

СПАДКОВА ВТРАТА ВОЛОССЯ

Спадкові втрати волосся є найбільш поширеною формою випадіння волосся у чоловіків, що становить 95 % випадків. Близько 60 % чоловіків знайомі з проблемою випадіння волосся з власного досвіду. Спадкове або андрогенне випадіння волосся у чоловіків означає, що розвиток випадіння волосся запрограмовано в генах. Втрата волосся стає очевидною через відступаючу лінію волосся і на задній частині голови.

Причина

Причиною спадкового випадіння волосся є підвищена чутливість кореня волосся до власного гормону дигідротестостеру (DHT), який утворюється в корені волосся від тестостерону.

Процес випадіння волосся

1. У корені волосся DHT утворюється з тестостерону за допомогою ферменту 5-альфа-редуктази.
2. Корінь волосся, якщо він схильний до цього, чутливо реагує на DHT і поступово гине.
3. Волосся випадає.

ДИФУЗНА ВТРАТА ВОЛОССЯ

Якщо випадіння волосся торкнулося всієї голови і кількість волосся, що випало, перевищує нормальну кількість – 100 волосин на день, це – дифузне випадіння волосся. Хоча цибулина волосся неушкоджена, вона недостатньо забезпечується живильними речовинами, такими як амінокислоти (наприклад, цистин) і вітаміни групи В.

Це має наслідки:

 • в якийсь момент цибулина волосся припиняє свою діяльність;
 • життя волосся скорочується;
 • волосся випадає передчасно;
 • у результаті виникає збільшення випадіння волосся.

Є багато різноманітних причин дифузного випадіння волосся у чоловіків, і вони можуть бути пов’язані з певними життєвими обставинами, такими як:

 • стрес;
 • недостатнє харчування/дієта;
 • важкі інфекції (наприклад грип);
 • певні порушення обміну речовин;
 • сезонне випадіння волосся (випадіння волосся навесні або восени).

Лікування

Виявити причину дифузного випадіння волосся і знайти вірне рішення, як усунути її і наслідки, допоможе лікар. Дифузне випадіння волосся також можна успішно лікувати, вживаючи капсули Пантогар з відповідними живильними речовинами. Через особливості життєвого циклу волосся, лікування повинне проводитися не менше 3–6 місяців.

Рекомендації: приймати Пантогар по одній капсулі 3 рази на день.

Алопеція

Ця форма випідання волосся також називається круговою втратою волосся, плямою облисіння, «гніздовим» або осередковим облисінням. Характеризується чіткими, різко визначеними лисинами різних розмірів.

Осередкове облисіння є запальною, зазвичай, оборотною формою втрати волосся. Причина невідома. Швидше за все, імунологічні процеси (щодо механізму захисту організму) відіграють певну роль у розвитку захворювання. Слід зазначити, що спадкові фактори також є актуальними, оскільки приблизно в 25 % випадків захворювання відбувається в сім’ях.

Осередкове облисіння повинен лікувати лікар.

Причини випадіння волосся у чоловіків

Втрата волосся через пошкодження волосся

Систематичне пошкодження волосся – наприклад, через надмірну обробку під час укладання волосся та догляду за волоссям – призводить до розколу та розриву волосяного стрижня. Важке пошкодження волосся призводить до тонкого, розрідженого волосся і, нарешті, до витончення волосся, яке часто плутають з патологічним випадінням волосся. Коли відбувається пошкодження структури волосся, волосся відривається від шкіри голови і корені волосся залишаються активними.

Причини

Причин такого пошкодження структури волосся багато і вони різні. Звичайно це зовнішні шкідливі дії, такі як:

 • механічні дії (інтенсивне розчісування, зачісування назад, натягнення еластичних стрічок, щільні джгути);
 • хімічні пошкодження (тонування, фарбування, вибілювання, хімічна завивка, часте миття лужними шампунями);
 • фізичні дії (надмірне тепло від висушування феном, інтенсивна дія сонця або солярію, ультрафіолетове випромінювання).

Випадіння волосся, через пошкодження структури волосся, можна лікувати за допомогою капсул Пантогар.

ВТРАТА ВОЛОССЯ ЧЕРЕЗ СТРЕС

Якщо стрес триває довгий проміжок часу, це може привести до втрати волосся.

Цей феномен викликається різними нейромедіаторами (посередники), що негативно впливають на волосяні фолікули. Кожен волосяний фолікул оточений щільною мережею нервових волокон, що містять різні нейронні посередники.

Стрес збільшує концентрацію ключових посередників і, таким чином, кількість нервових волокон у волосяних фолікулах. Якщо це відбувається під час переходу волосся від фази зростання до фази спокою, волосяний фолікул стає запаленим, і зростання волосся зупиняється передчасно. Результатом є дифузна втрата волосся.

МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ

Уникнення стресу

Найпростіший і найефективніший спосіб запобігання випадіння волосся, пов’язаного зі стресом, полягає, у-першу чергу, в тому, щоб не дати стресу шанс. Достатня кількість якісого сну допомагає раціонально й ефективо керувати своїм часом впродовж дня та сприяє відновленню тіла.

Йога та аутотренінг

Найвідоміший метод релаксації і зняття напруги – йога, техніка, яка зародилася в Індії, що включає постановку поз і дихальні вправи. Аутотренінг, свого роду автогіпноз, може також відновити баланс між станами напруженості і релаксації. Як йогу, так і аутотренінг можна зробити вдома, після короткого періоду ознайомлення з техніками їхнього виконання.

Забезпечення поживними речовинами

Якщо ваше облисіння не стихає, то бажано зайнятися проблемою у корені. Для цього слід приймати продукт з урівноваженою комбінацією амінокислот, що містять сірку і вітаміни групи B. Саме вони забезпечать волосся живильними речовинами для його відновлення та здорового зростання. Однією з рекомендацій при цьому є, наприклад, Пантогар.

Випадіння волосся і щитовидна залоза

Захворювання щитовидної залози можуть викликати випадіння волосся. Діагностувати їх допоможе аналіз крові. Тиреоїдні гормони Т3 (трийодтиронін) і Т4 (тироксин), які продукує ця залоза, впливають на метаболізм організму та чинять безпосередній вплив на клітини, що утворюють волосся в організмі людини. Саме це і стає причиною випадіння волосся при проблемах з щитовидкою.

В разі недостатньої активності щитовидної залози (гіпотиреоз) волосся здається тьмяним, млявим, сухим і ламким. Щільність і діаметр волосся при цьому можуть бути зменшені.

Якщо усунути розлад щитовидної залози, випадіння волосся можна знизити.

Немає жодної кореляції між інтенсивністю втрати волосся і серйозністю захворювання щитовидної залози. Важкий гормональний дефіцит автоматично не приводить до важкої втрати волосся. І навпаки, важка втрата волосся може з’явитися, навіть якщо щитовидна залоза є трохи гіперактивна або недостатньо активна. Існують експерти, які вважають, що кореляція між захворюваннями щитовидної залози і втратою волосся бездоказова і навіть маловірогідна.

Втрата волосся через лікування захворювань щитовидної залози

Випадіння волосся також може бути викликане прийомом ліків від надмірної активності щитовидної залози. Приклади включають тіреостатіки, карбімазол, тіамазол, метілтіоурацил і пропілтіоурацил. Ще випадіння волосся може бути викликане ліками, які впливають на обмін речовин в щитовидній залозі: йодидами, левотироксином, аміодароном і літієм.

Професійна порада

Правильна порада – основа успішного лікування

Ми всі їх знаємо (нам порадили спробувати або ми вже спробували): поради, хитрощі та домашні засоби, які допомагають від випадіння волосся. Інколи це навіть спрацьовує – говорять, що віра зрушує гори, але найчастіше – ні. Отже позбавте себе від сторонніх порад і отримайте професійну допомогу з самого початку. Проконсультуйтеся з Вашим лікарем, щоби він допоміг Вам визначити причину випадіння волосся і знайти рішення, як її усунути.

Як мені лікувати випадіння волосся?

Спеціальні лікарські препарати доступні для різних форм випадіння волосся.

Наприклад, при дифузному випаданні волосся можна стимулювати зростання волосся і значно знизити їх випадіння, вживаючи відповідні поживні речовини. Одним з ефективних варіантів лікування є капсули Пантогар. Капсули Пантогар з формулою проти випадіння волосся містять спеціально розроблений комплекс активних речовин, який зупиняє випадіння волосся і стимулює зростання нових.

Проте, завжди потрібна особлива послідовність і терпіння: через життєвий цикл волосся, лікування слід проводити не менше 3–6 місяців.

Як Ваш лікар діагностує втрату волосся

Ви добре підготувалися до зустрічі з медичним фахівцем і Вас турбує питання, що доктор робитиме під час Вашої консультації? Ви хотіли б знати, які процедури він може використовувати, щоб дізнатися причину втрати Вашого волосся?

Залежно від міри втрати волосся, Ваш доктор може проводити діагностування, використовуючи різні процедури:

 • огляд шкіри голови/проділ;
 • вищипування або епіляція;
 • прочісування волосся;
 • тест на розтирання волосся;
 • аналіз крові;
 • трихограма;
 • тріхоскопія;
 • біопсія скальпа.

Огляд шкіри голови/проділ

Лікар зазвичай оглядає Ваше волосся під яскравою лампою. Він ретельно перевіряє структуру волосся, шкіру голови і густину волосся.

Залежно від типу випадіння волосся або порушення шкіри голови, шкіра всього тіла перевіряється, і видимі області досліджуються за допомогою мікроскопа. Обстеження волосся на шкірі може також бути необхідним для багатьох типів втрати волосся.

Джерело зображення: Навчальний посібник: Textbook “Hair – Practice of Trichology” by Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt

Вищипування або епіляційний тест

Лікар бере волосся пацієнта і намагається обережно витягнути його. Цей тест проводиться на декількох ділянках шкіри голови, щоб визначити, наскільки легко волосся відділяється від шкіри. Міра випадіння волосся може бути приблизно визначена за допомогою цієї процедури, але не є причиною випадіння волосся.

Примітка. Цей тест дає приблизну оцінку міри випадіння волосся. Потім лікар проведе додаткові аналізи, щоб точніше визначити випадіння волосся.

Джерело зображення: Навчальний посібник: Textbook “Hair – Practice of Trichology” by Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt

Прочісування волосся

Це дозволяє лікарю виявити збільшення рихлих «телогенних волосків», іншими словами, волосся, яке знаходиться у фазі спокою і випадає в кінці цієї фази.

Розпрямивши пальці, доктор протягує руку до волосся пацієнта проти напрямку зростання і, з закритими пальцями, повільно тягне у напрямку зростання волосся. Якщо в пальцях лікаря застрягне більше 5–10 волосків, це може бути ознакою збільшення випадіння волосся.

Тест на розтирання волосся

Доктор бере декілька волосків між пальцями та потирає їх. Це дозволяє лікарю визначити, чи є волосся ламкішим, ніж зазвичай, і чи можуть бути пошкодження структури волосся.

Якщо тест на розтирання волосся показує підвищену ламкість, доктор проведе додаткові обстеження, оскільки цей тест також не може визначити причину випадіння волосся.

Джерело зображення: Навчальний посібник: Textbook “Hair – Practice of Trichology” by Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt

Аналіз крові

Ліки, певні хвороби або дефіцити можуть стати причиною дифузної втрати волосся. Тому лікар бере зразки крові, наприклад, для перевірки рівня гормонів щитовидної залози або заліза. Як тільки результати дослідження стануть доступні, такі хвороби або дефіцити можна лікувати більш точково.

МІКРОСКОПІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Мікроскопія може зробити діагностику випадіння волосся набагато точнішою. Дізнайтеся більше про такі методи дослідження, як трихоскопія, трихограма, біопсія.

Трихоскопія

Метод трихоскопії це сучасний комп’ютерний метод аналізу для визначення щільності волосся і їх стану. Для цього аналізу волосся більше не видаляють. Уражена ділянка шкіри голови розміром приблизно 16–20 мм збривається в місці, яке легко приховати. Цю область забарвлюють чорнильною фарбою і за допомогою приладу для цифрової мікроскопічної фотографії отримують зображення із 20-кратним збільшенням. Потім зображення автоматично аналізується програмним забезпеченням, і визначається щільність волосся. Якщо також необхідно визначити стан кореня волосся, як з трихограмою, щетини волосся забарвлюються і фотографуються лише через три дні.

Джерело зображення: Prof. Hoffmann

Аналіз волосся у фазі зростання

Перш, ніж зробити фотографію волосся у фазі зростання, воно зростає знову впродовж трьох днів після гоління. Волосся у відпочинку або фазі втрат залишається в тій самій довжині, що була після гоління, і не зростає знову. Пропорція волосся у фазі зростання аналізується. Зазвичай, приблизно 80–90 % всього волосся знаходиться в даний час у фазі зростання. Збільшена пропорція волосся у відпочинку або фазі втрат може надати подальші свідчення відносно форми втрати волосся.

Переваги Трихоскопії

Перевага цього методу полягає в тому, що волосся не потрібно висмикувати. Волосся також можна мити, як завжди. Ще одним позитивним моментом є те, що результати можуть зберігатись на комп’ютері. Лікар може контролювати перебіг хвороби і процес загоєння з подальшимимайбутніми обстеженнями, таким чином­, визначати можливі поліпшення.

Трихограма – світловий мікроскопічний аналіз волосся

Трихограма це світлове мікроскопічне дослідження коренів волосся. Лікар видаляє пасмо приблизно з 50 волосків з ураженої області шкіри голови, витягуючи волосся за допомогою гумового затиску. Стільки ж волосся видаляється з іншої області шкіри голови, не схильної до випадіння волосся. Потім обидва пучки досліджуються і аналізуються під мікроскопом.

Джерело зображення: Textbook “Hair – Practice of Trichology” by Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt

Оцінка волосся

Лікарі-фахівці можуть побачити, в якій фазі циклу зростання знаходиться зібране волосся. Вони перевіряють, чи знаходиться волосся в рівновазі між фазами зростання, переходу і спокою циклу волосся. Крім того, лікар може оцінити, чи патологічно змінилося коріння волосся, чи сталося збільшення облисіння або чи змінилася структура поверхні волосся.

Джерело зображення: Textbook “Hair – Practice of Trichology” by Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt

Ця процедура може викликати сильний дискомфорт у людей чутливих до болю. Крім того, волосся не слід мити приблизно за тиждень до трихограми, інакше результати будуть зіпсовані. Трихограма повинна виконуватися досвідченим лікарем. Сьогодні фотографічні методи, такі як ТрихоСкан, забезпечують більш точні результати.

Біопсія скальпа

Біопсія – це технічний термін для видалення і дослідження тканини з живого організму. В разі випадіння волосся лікар видаляє шматок шкіри голови розміром 4 мм, включаючи коріння волосся. Збір, звичайно ж, проводиться під місцевою анестезією. Потім шматочок шкіри голови досліджують під мікроскопом. Кількість активних волосяних фолікулів також визначається. Біопсія може бути особливо корисна у випадках нез’ясовних захворювань шкіри голови і рубцевої алопеції, щоб отримати додаткову інформацію про хворобу.

Джерело зображення: Textbook “Hair – Practice of Trichology” by Prof. Ralph M. Trüeb, Steinkopff Verlag, Darmstadt